Saradnja u humanitarnoj akciji JU Peta gimnazija i Pomozi.ba

U srijedu, 12. juna 2019. godine transportovano je 13 paketa odjeće i obuće od strane Adise Huskić, prof. Njemačkog jezika, u humanitarnu organizaciju Pomozi.ba. Paketi su direktno utovareni u kamion koji se priprema za slanje pomoći porodicama migranata smještenih u opštini Hadžići.
Pakete sa odjećom i obućom donirali su roditelji učenika partnerske škole iz Austrije, gimnazije BORG iz Deutschlandsberga, kojima smo veoma zahvalni na ovoj gesti. Ovo je jedna od aktivnosti u nizu koje smo sprovodili i koje ćemo nastaviti realizovati u sklopu sekcije „Volontiranje je cool“.

Dobrovoljno darivanje krvi

Utorak 31.10.2017. godine, Dobrovoljno darivanje krvi

U utorak 31.10.2017. godine, u amfiteatru škole na inicijativu Crvenog krsta/križa, te uz pomoć pedagogice Jasminke Čebo, organizovano je dobrovoljno darivanje krvi. Akciji se odazvalo 39 učenika naše škole od kojih je 20 učenika nakon prvobitne analize bilo u mogućnosti darivati krv.

Fotografije možete pogledati ovdje.
Dobrovoljno darivanje krvi

19. oktobar 2016.godine, Dobrovoljno darivanje krvi

Međusobnom saradnjom Federalnog ministarstva za rad i socijalnu politiku, Zavoda za transfuziologiju i Udruženja "Motivator", realizovan je projekt "Daruj krv-spasi život", u kojem su učestvovali i učenici četvrtog razreda naše škole. Kampanja ima za cilj promociju dobrovoljnog darivanja krvi kako bi se aktivirali mladi ljudi da postanu davaoci krvi. Planirano je da mladi ljudi prvo prisustvuju edukaciji, a potom, ako žele, mogu darivati krv.

EKO ŠKOLA SA POŠUMLJAVANJEM - KAKANJ

Ekološki pokret gorana Federacije Bosne i Hercegovine, uz finansijsku podršku Fonda Otvoreno društvo Bosne i Hercegovine, organizirali su u okviru svojih aktivnosti Eko školu sa pošumljavanjem Kakanj 2016.

Projekt je organiziran u sklopu obilježavanja 22. aprila - Dana planete Zemlje. Cilj aktivnosti je bio edukacija i podizanje svijesti kod mladih o značaju zaštite okoliša, zemlje, vode i zraka sa praktičnim dijelom pošumljavanja. Polaznici Eko škole su bili učenici i profesori sekcija gorana iz Federacije uz učešće 30% članova nacionalnih manjina. U projektu su učestvovali i članovi Centra za podršku Romima "Romalen" iz Kaknja. Iz naše škole su u projektu učestvovali učenici prvog razreda: Halimić Nejra, Ćosović Nejra, Suljević Hana i Žiga Edin, sa profesoricom Džananović Melihom.

Eko škola je trajala tri dana u periodu od 15. do 17. aprila 2016. godine. Učesnici su posjetili Muzej Kaknja i Centar za podršku Romima "Romalen" u Kaknju. U teoretskom dijelu Eko škole direktor Pete gimnazije, mr. Sejad Šenderović, održao je uvodno predavanje o volonterizmu, a profesorica Meliha Džananović je pripremila i prikazala zanimljivu prezentaciju o značaju, uštedi i zaštiti vode, zanimljivostima iz oblasti zaštite i povezanosti šumskih i vodnih resursa, te o djelovanju ljudskog faktora na smanjenje, kao i na samo zagađenje vode na planeti.

Učesnici su imali priliku da se druže, zajedno rade i razmjenjuju iskustva, te tokom teoretskog dijela Eko škole čuju interesantna izlaganja velikog broja stručnjaka iz ove oblasti. Tom prilikom je na lokalitetu Izvorište – "Pitka voda" – Kakanj zasađeno oko 4000 sadnica.